صفحه اصلي درباره انجمن ارتباط با انجمن نقشه سایت عضویت در انجمن
صفحه اول
تماس با ما
RSS
چهارشنبه ٢٥ تير ١٣٩٩  -  
 » 
منوی اصلی
تبلیغات

کانال تلگرام  انجمن پزشکان عمومی مشهد  کلیک کنید

 

 

 

عضویت در سایت و خبرنامه
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
اخبار > در اعتراض به اهانت به پزشکان عمومی / عنوان زیبایی اختصاص به متخصصان پوست ندارد


  چاپ        ارسال به دوست

نامه مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی:

در اعتراض به اهانت به پزشکان عمومی / عنوان زیبایی اختصاص به متخصصان پوست ندارد

 دکتر لاری پور مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی در اعتراض به پخش گزارشی در برنامه با 19 و نیم شبکه خبر خواستار هماهنگی و مشورت در موارد مرتبط با سلامت شد. متن کامل این نامه به شرح زیر است:

 

 

برادر گرامی جناب آقای عبدالرضا بوالی

مدیر محترم شبکه خبر سیمای جمهوری اسلامی

 

سلام علیکم

                احتراماً ضمن تبریک سال نو در پی پخش گزارشی در برنامه با «19 و نیم» در روز دوشنبه مورخ 24/12/93 که در آن بیماری با حضور یکی از متخصصان بیماری‌های پوست در خصوص مشکلات اعمال زیبایی سخن می‌گوید موارد زیر به اطلاع می‌رسد:

1- پخش چنین گزارش‌هایی به دلیل ذکر نکات فنی و حرفه‌ای پزشکی نیازمند هماهنگی و مشورت با سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران است که متأسفانه در گزارش مذکور این مهم رعایت نشده است.

2- هیچ فردی با نام بیمار یاد شده در سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی و یا دادگاه رسیدگی به جرائم پزشکی تحت هیچ عنوانی شکایت ثبت شده ندارد.

3- نام هیچ پزشک عمومی که در زمینه‌های ذکر شده در برنامه فعالیت داشته و اخیراً متواری شده در این سازمان ثبت نشده است؛ لذا ذکر این مورد مصداق تشویش اذهان عمومی و توهین به پزشکان عمومی کشور محسوب می‌شود.

4- همان‌طور که در گزارش مذکور آمده است مطابق تبصره 1 بند 14 قسمت ب آیین‌نامه استانداردسازی تابلو و سرنسخه‌های مؤسسات پزشکی، پزشکان می‌توانند 3 عنوان که در آن علاقه و تبحر بیشتری دارند را به عنوان مشخصات سرنسخه و یا در تابلوها بدون ذکر عنوان تخصص یا فوق تخصص درج نمایند که البته مطابق ضوابط مصوب شورای‌ عالی نظام پزشکی است.

5- همان‌طور که در گزارش نیز عنوان شد زیبایی جزء رشته‌های مصوب وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی نمی‌باشد. لذا استفاده از عنوان زیبایی اختصاص به متخصصان بیماری‌های پوست نداشته اگر چه ذکر آن نیز مطابق قانون نمی‌باشد.

6- گزارش و مطالبی از این دست در خصوص که حدود صلاحیت حرفه‌ای شاغلین رشته‌های پزشکی انحصاراً از اختیارات وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران بوده لذا شایسته است قبل از تولید و پخش چنین گزارش‌هایی بدواً نظرات این دو نهاد اخذ گردد.

7- از رسانه انتظار می‌رود حسب وظیفه ذاتی و اطلاع‌رسانی که بر عهده گرفته است به اطلاع مردم برساند که در هر مورد از تبلیغات مختلف آرایشی و بهداشتی پزشکی و درمانی که در مجلات و یا جراید و مطبوعات منتشره در سطح کشور مشاهده می‌نمایند، قبلاً از سازمان نظام پزشکی استعلام نموده تا دچار عوارض بعدی نگردند.

8- پزشکان عمومی کشور بار اصلی درمان به ویژه در بخش‌های اورژانس و مناطق محروم کشور را بر عهده دارند و قطعاً زیر سؤال بردن توانمندی‌های فوق‌العاده آنان اعتبار دانشگاه‌های علوم پزشکی را خدشه‌دار خواهد کرد؛ که واضح و مبرهن است بدون حضور این گروه بزرگ از پزشکان، درمان و سلامت کشور ابتر خواهد ماند.

شایان ذکر است در همه گروه‌های پزشکی و به طور اعم در همه اصناف متخلفانی وجود دارند که شئونات حرفه‌ای و نظامات مترتب بر مسائل علمی را رعایت نمی‌نمایند که این گروه مورد تأیید هیچ یک از مراجع قانونی کشور نمی‌باشد و خوشبختانه با هوشیاری مردم و نهادهای نظارتی به دست قانون سپرده می‌شوند.

در پایان ضمن سپاس مجدد از همکاری‌های رسانه‌ی ملی در ارتقای سطح کیفی و کمی آگاهی مردم نسبت به امور سلامت، با توجه به دقت نظر و ظرافت‌هایی که در امور درمان و صلاحیت‌های حرفه‌ای موجود است آمادگی این سازمان را خصوص مشاوره در پخش چنین برنامه‌هایی اعلام می‌دارد.

 

دکتر رضا لاری‌پور

مشاور رئیس کل

 

 


٢٢:٠٢ - چهارشنبه ٢٧ اسفند ١٣٩٣    /    شماره : ١٨٣    /    تعداد نمایش : ٣٢١٢


نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1393/12/29 4:59
0
1
درود پیشنهاد میکنم در سال آینده ، با هماهنگی نظام پزشکی همه استانها و شهرستانهای تابعه ، یک هفته را هفته بدون پزشک عمومی اعلام فرمایید تا در آن هفته کلیه پزشکان عمومی کشور از ارایه خدمات خودداری کنند. بنظر میرسد با این روش ، نقش مهم و بی بدیل پزشکان عمومی در ساختار نظام سلامت کشور برای مردمی که تحت بمباران تبلیغاتی ضدپزشک عمومی از طرق مختلف خصوصا رسانه ها و صدا و سیما قرار دارند بارزتر و ملموس تر گردد و برخی همکاران متخصص که آتش بیار معرکه هستند نیز با بدوش کشیدن وظایف همکاران خصوصا در اورژانس ها ، با تبعات کارهای دور از انصاف خود بیشتر آشنا شوند. یک همکار پزشک عمومی

همکار ارجمند :با سلام در حال حاضر ما به اولویت بندی مشکلات و خواسته ها و سپس انسجام تشکیلاتی و حمایت و حضور در صحنه همکاران نیاز داریم،اگر این انسجام وجود داشته باشد صدای ما شنیده خواهدشد و دعوت به گفتگو و مذاکره شده ، یقینا شاهد تحقق خواسته هایمان خواهیم بود.


نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: