صفحه اصلي درباره انجمن ارتباط با انجمن نقشه سایت عضویت در انجمن
صفحه اول
تماس با ما
RSS
سه شنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٨  -  
 » 
منوی اصلی
تبلیغات

کانال تلگرام  انجمن پزشکان عمومی مشهد  کلیک کنید

 

 

 

عضویت در سایت و خبرنامه
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
اخبار > نقدی بر نامه استاد اصغر فرهادی به رئیس جمهور در ارتباط با گورخوابها


  چاپ        ارسال به دوست

دکتر مسعود شادنژاد:

نقدی بر نامه استاد اصغر فرهادی به رئیس جمهور در ارتباط با گورخوابها
با سلام و احترام خدمت استاد هنرمند جناب آقای فرهادی کارگردان توانمندو مقتدر سینمای ایران وجهان ؛برنده جایزه بین المللی اسکارسینمایی؛جایزه کن وچندین جایزه بین المللی دیگر؛
جنابعالی را باعث افتخار جامعه ایران دانسته؛ برگشت و حضورتان را در کشور در جوار هم میهنان مایه فخر ومباهات میدانم...لیکن جسارتا انتقادی به نامه حضرتعالی دارم  که قبل از نگارش نامه از بزرگ مرد جامعه هنری ایران پوزش میطلبم....
کارتن خوابی و گورخوابی که اکنون بزرگ نمایی شده است موضوع تازه و  جدیدی نیست..
سالهاست که عده ای هم وطن  بخت برگشته خط آخر؛ تحت نام کارتن خواب و بی خانمان روزها را در سطل های زباله به دنبال طعام میگردند و شبها را به دنبال مکانی برای خواب ؛حال چه فرقی میکند آن مکان گورهای نصیر آباد شهریار باشد یا کال دروی مشهد ؛پشت دیوارمخروبه باغهای آستان قدس باشد یا یک ساختمان نیمه سازدر حاشیه شهر کرمانشاه ؛مهم این است که نه سقفی بالای سردارند  ونه فرشی زیر پا...
نگارنده از حدود یک سال قبل که در زمینه کارتن خوابی فعالیت میکند بارها این موضوع را فریاد زده است که کارتن خوابها هم انسان هستند مانند بقیه انسانها ؛ البته که راه را به خطا رفته و رفتارشان قابل دفاع نیست اما دلیلی هم برای اینگونه زندگی فلاکت بار و تحقیرآمیز آنها وجود ندارد....
انسانهایی که روزگاری عزیز خانواده خود  بوده اند و اکنون مطرود خانواده و طرد شده از طرف جامعه؛اما هیچ گوش شنوایی پیدا نکردم به جز از جامعه درد آشنای پزشکی که همواره کمک حال این افراد بوده اند و خواهند بود....
 اینکه هر جا که دوربینی وجود دارد وجایی برای مطرح شدن باشدبلافاصله  سروکله یکی از هنرمندان پیدا می شود و کامنتی را مطرح نموده ؛عده ای برایش هورا بکشند متاسفانه تبدیل به یک  فرصت و عادت  و فرهنگ عامه پسند شده  است با ذکر این نکته که مخاطب این سخن شما نیستید چراکه استاد فرهادی انسان بزرگی هستند و نیاز به مطرح شدن ندارندو احساسات دلسوزانه ایشان را به عنوان یک هم وطن  درک می کنم.
جناب آقای فرهادی عزیز حتما برای خوانندگان خواهند فرمود که هنرمندان گرامی تا بحال کجا بوده اند ؟آیا استادفرهادی از پدیده کارتن خوابی؛بی خانمانی؛فقر؛بیکاری؛فحشاء؛فساد؛آسیب های اجتماعی و گورخوابی در این مملکت  اطلاعی نداشته اند ؛!!!که اگر اینگونه باشد که عذر بدتر از گناه است.
اگر هم اطلاع داشته اند خوشحال خواهیم شد ،گزیده ای از کمکهای  فکری و عملی خود یا دیگر افراد جامعه هنری را به این بخت برگشته ها  تشریح کنند.یا اگراز این تراژدی غمناک فیلمی ساخته اند یا خواهند ساخت را اعلام بفرمایند.
جامعه پزشکی هنوز یادشان نرفته است که بخشی از جامعه هنری در  ارتباط با فوت یکی از همکارانشان در محکومیت قصور جامعه پزشکی چه  واکنش و حساسیتی نشان دادند و هنوز فیلمها وسه ریال های این بزرگواران را که تقریبا اکثر آنها بدون کارشناسی ودر خصومت با کادر بهداشت ودرمان است فراموش نشده است، لذا انتظار می رود جامعه هنری در همه مشکلات اجتماعی واکنش و رفتار مناسب و بدون سوگیری داشته باشند.
برادر ارجمند واستاد گرامی جناب آقای فرهادی عزیز زمانی که جامعه پزشکی ودیگر NGO ها وفعالان اجتماعی در سرمای ده درجه زیر صفر درحال کمک رسانی به کارتن خوابها ؛درمان رایگان  ؛انتقال به گرمخانه ها ؛درمان اعتیاد و کمک به جهت برگشت این عزیزان به خانواده هاو جامعه بودند هنرمندان عزیز کجا بودند؟آیا یک شب و حتی یک ساعت به محل زندگی کارتن خوابها سر زده اید؛آیا یک لحظه به ساختن یک فیلم در ارتباط با زندگی آنها فکر کرده اید؟
 برادر ارجمند ،زندگی به این شیوه برای عده ای هم وطن را به هیچ وجه زیبنده جامعه ندانسته و هیچ توجیهی را قابل قبول نمیدانم؛و  قصد دفاع از دولت را هم نداشته که خود منتقد بخشی از برنامه های آن هستم،لیکن زحمات سازمان های وابسته به دولت منجمله  بهزیستی و سازمانهای مرتبط را هم نمیتوانم نادیده بگیرم.کمکها وزحماتی که  از نزدیک شاهد آن بوده ام.وجود حداقل هزار گرمخانه  ؛خانه های مهربانی وپناهگاه شبانه در سطح کشور.
آسیب شناسی این قضیه که چرا باجود اقدامات حمایتی سازمان بهزیستی و دیگر سازمانهای مرتبط ؛تامین حداقل  یک وعده غذای گرم و محل خواب و دیگر امکانات چرا عده ای از آنها همچنان زندگی کارتن خوابی را به این شرایط ترجیح میدهند خود داستان دیگری دارد که ازعهده این بحث خارج است..
خدارا سپاس میگوییم که حداقل در این رابطه کادر درمان کوتاهی نکرده است اماصراحتا اعلام میکنیم جامعه هنری دراین ارتباط کم فروشی نموده است..
به عمل کار برآید به سخندانی نیست.
دهم دی ماه نودوپنج-مشهد مقدس

دکتر مسعود شادنژاد
پزشک درمانگر اعتیاد و فعال اجتماعی

 

مطالب مرتبط:

اصغر فرهادی به رئیس جمهور نامه نوشت

واکنش حسن روحانی رئیس جمهور به نامه سرگشاده اضغر فرهادی در مورد گورخوابها


٢٣:١٨ - جمعه ١٠ دی ١٣٩٥    /    شماره : ٤٢٥    /    تعداد نمایش : ٧٨٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: