صفحه اصلي درباره انجمن ارتباط با انجمن نقشه سایت عضویت در انجمن
صفحه اول
تماس با ما
RSS
جمعه ٠٣ اسفند ١٣٩٧  -  
 » 
منوی اصلی
تبلیغات

کانال تلگرام  انجمن پزشکان عمومی مشهد  کلیک کنید

 

 

 

عضویت در سایت و خبرنامه
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
اخبار > ۲۷ باور غلط یا غیرمنطقی درمورد وابستگی به موادمخدر(اعتیاد)


  چاپ        ارسال به دوست

۲۷ باور غلط یا غیرمنطقی درمورد وابستگی به موادمخدر(اعتیاد)

 

 

 

🔅١- باكنترل مصرف،معتاد نميشوم :

♦️اكثر بيماران فكر ميكنند كه معتاد به شخصي گفته ميشود كه هر روز با دوز بالايي مواد مصرف كند و يا اينكه در صورت عدم دسترسي به مواد دچار مشكلات جسماني بسيار شديدي شود،در صورتيكه اين تعريف از اعتياد بهيچ عنوان درست نيست و اگر بيمار گاهأ مواد مصرف ميكند و فاصله زماني بين دو مصرف، ميتواند طولاني باشد هرگز نشان از معتاد نبودن ايشان نيست و ملاك براي تشخيص اعتياد در اين موارد ميل دروني و كشش و وسوسه در نبودِ مواد است و همچنين اشتغال ذهني نسبت به فراهم كردن شرايطيكه منجر به مصرف كردن شود،

🔅بعنوان مثال ماهي يك بار رخ دهد، ولي در همان يك مرتبه فرد خيلي از برنامه ريزي هاي خود را تغيير ميدهد تا به مصرف مواد برسد.

🔅٢- يك بار مصرف مشكلي ايجاد نميكند:

♦️بسياري از بيماران بر اين باور بودند كه امتحان كردن مواد براي یک بار هيچ ايرادي ندارد،در صورتيكه اكثر بيماران مبتلا به اعتياد از ابتدا قصد تبديل شدن به يك فرد معتاد را نداشته اند و همگي يك بار جهت كنجكاوي آنرا امتحان كرده اند و پس از آن وابستگي اتفاق افتاده است،

🔆اين تفكر بسيار ساده لوحانه است كه فكر كنيم چون قصد ما از مصرف مواد فقط درحد كاهش حس كنجكاوي است نبايد از تاثير آن حس خوشايند و وسوسه كننده اي را تجربه كنيم كه بعدها همين حس باعث اعتياد و وابستگي به مواد نشود.

🔅٣- شيشه و حشيش اعتياد آور نيستند :

♦️برخلاف باورهاي معمول جامعه، شيشه و حشيش و گل ، و به طور كلي مواد محرك ، وابستگي جسماني ايجاد نميكنند و شكل وابستگي در آنها به شكل رواني ميباشد،به همين دليل اين تفكر اشتباه وجود دارد كه مواد محرك اعتياد آور نيستند و هر زمان كه بيمار قصد كند ميتواند از مصرف آن خودداري كند، در صورتيكه بعنوان مثال شيشه از اعتياد آورترين ماده هاي مصرفي در دنيا محسوب ميشه و سخت ترين و طولاني ترين نوع درمان را به خود تخصص ميدهد.

🔅٤- استفاده از مواد براي تفريح ايرادي ندارد :

♦️براساس يافته هاي علمي در اعتياد،چيزي به نام مصرف تفنني وجود ندارد، مرز بين مصرف و اعتياد بسيار نزديك و گويي در هم تنيده است.

🔆 كسانيكه هر ماده اي را براي مدت طولاني مصرف ميكنند حتي اگر متناوب و با فواصل كم نباشد ، به آن ماده اعتياد دارند، با توجه به اين مورد كه آيا فردي سالم و موفق را ميتوان يافت كه درگير مصرف تفنني مواد باشد؟ و يا سالها بر مصرف همان ميزان ثابت ، پايدار باقي بماند؟

🔅۵- چهره ي بيماران مبتلا به اعتياد كاملأ مشخص است :

♦️ همواره در فيلم ها و تبليغات تلويزيوني ديده ايم افرادي كه مبتلا به اعتياد هستند هميشه چهره اي شكسته و قدي خميده دارند و نوع گفتاري متفاوت از نوع گفتار انسانهاي سالم دارند و يا دربين خرابه ها و خاكروبه ها در حال زندگي هستند و براحتي از مردم عادي قابل تمييز هستند ، درصورتيكه ۴ تا ۶ درصد معتادان اين چنين وضعيتي دارند و مابقي همانند مردم عادي هستند و هيچ تفاوتي از نظر ظاهري ندارند.

🔅٦- ترك اعتياد بسيار راحت است:

♦️اعتياد درمان پذير است اما احتمال عود در اين بيماري بسيار بالاست و معمولأ پس از سم زدايي مدت زيادي را بايد تحت درمان هاي دارويي و روان درماني هاي تخصصي قرار بگيرند، با توجه به اين موضوع كه ماندگاري در درمان به هوش و توانايي بالايي احتياج دارد.

🔅٧- ميدانم چقدر بايد مصرف كنم تا معتاد نشوم:

♦️ يكي از برداشتهاي غلط در مورد ابتلا به اعتياد اين امر مي باشد كه بيماران فكر ميكنند ميزان و اندازه مصرف متعادل خود را ميدانند و از اينكه چقدر مصرف كنند تا تاثيرات نابهنجار مواد ، دامن آنها را نگيرد، كاملأ اطلاع دارند.از تعيين كننده هاي وابستگي، ويژگي هاي جسماني هر فرد و اولين نشانه هاي خوشايند مواد ميباشد.ديده شده است كه برخي از بيماران با اولين تجربه هاي مصرف مواد دچار نشانه هاي عصبي و علائم روانپريشي پايدار شده اند.

🔅٨- مواد داروي بسياري از بيماري هاست:

♦️از ديگر باورهاي غلط در روزگار ما خاصيت درماني مواد مخدر و محرك ميباشد، به گونه اي برخي از افراد واقعأ اعتقاد دارند كه مثلأ ترياك ميتواند در درمان و كنترل فشارخون موثر باشد ، اين حقيقت دارد كه ترياك تا حدي باعث افت فشار خون ميشود مانند آبليمو، سركه ، سير و ...اما آنها هرگز درماني جهت كنترل فشار خون محسوب نميشوند و حتي در طولاني مدت عدم درمان موفق و پيگيرانه فشارخون به این دلیل میتواند باعث عواقب بسیار خطرناک قلبی و عروقی و...شود.همچنین همین تفکر اشتباه درمورد کنترل قندخون و بیماریهای جنسی نیز رواج دارد

🔅٩- تغذيه مناسب باعث مي شود انسان در عين حال كه مواد مصرف مي كند، افتاده نشود:

♦️هميشه اين تفكر اشتباه در ميان مردم وجود داشته است كه در صورت تغذيه مناسب، بيمار افت چنداني نميكند از نظر ظاهري، در صورتي كه با كمي دقت بيشتر مشخص ميشود كه ترياك بر كبد تاثير بالايي ميگذارد و همين امر كفايت ميكند كه بدانيم تغذيه مناسب هم نميتواند از بروز تخريب ها و بيماريهايي كه به هر حال ظاهر انسان را هم درگير ميكنند جلوگيري كند.

🔅١٠اعتياد در افرادي با تحصيلات بالا اتفاق نمي افتد:

♦️اعتياد زاييده ي عدم درك درست و به كارگيري مهارت هاي زندگي و بسياري از بيماري هاي زمينه اي ميباشد، پس اين مورد كه كسي با كسب درجات بالاي علمي نميتواند به اين بيماري مبتلا شود،يك تفكر كاملأ سطحي و خوش بينانه است.

🔆 بعنوان مثال مهارت هاي زندگي عبارتند از: مهارت نه گفتن، دوست يابي، حل مساله، تصميم گيري و...

🔅١١اعتياد در ورزشكاران وجود ندارد:

♦️هر چند كه هميشه اين باور وجود داشته است كه ورزش دشمن اعتياد ميباشد، اما در مقابله با اعتياد بيشتر از توانايي جسماني ، فرد احتياج به بهره گيري از هوش و اطلاعات دارد و البته تحقيقات نشان داده است كه درمان ورزشكاراني كه مبتلا به اعتياد شده اند بسيار سخت تر از ديگر افراد جامعه ميباشد.

🔅١٢دوستان مصرف كننده باعث درگير شدن دوستان سالم آنها نميشود:

♦️فشاري كه از جانب گروه دوستان اتفاق مي افتد را به هيچ عنوان نبايد دست كم گرفت، حضور در هر جمعي كه افراد مبتلا به اعتياد و رفتارهاي غير اجتماعي ديگر ، بارز باشد،ميتواند خواسته يا ناخواسته ، فرد سالم را مجبور به همرنگ شدن با جماعت ميكند كه در افراد مختلف زمان اين اتفاق متفاوت است و گاهي فرد حتي متوجه اين رويداد و پيشروي به سمت ابتلا نميشود.

🔅۱۳- مواد هميشه از جانب انسانهايي با ظاهر خطرناك تعارف ميشود:

♦️برعكس آن چيزي كه اكثر مردم از فيلم ها و توضيحات اكثر اطرافيان متوجه شده اند، انتظار دارند معمولأ مصرف مواد از جانب افرادي با ظاهر ترسناك و قابل پيش بيني،پيشنهاد نمي شود، بلكه در بيشتر مواقع از جانب دوستان و نزديكاني كه معمولأ مورد علاقه هستند پيشنهاد مي شود و اكثرأ در اين شرايط است كه احتمال رد مصرف مواد در افراد بسيار كاهش مي يابد.

🔅١٤- معتادان هميشه كار و جايگاه اجتماعي مناسبي ندارند:

♦️ براساس يافته ها و تحقيقات به عمل آمده،تقريبأ ٦٠ تا ٧٠ درصد بيماران مبتلا به اعتياد شاغل هستند و تنها حدود ١٥ درصد از آنها بيكار هستند و مابقي كساني هستند كه كار خودرا به علت اعتياد از دست داده اند.پس عكس تصور معمول و اشتباه در مورد اينكه بيكاري عامل اصلي اعتياد است، درست است و همواره بايد در مورد علل اعتياد و وابستگي به مواد به ريشه هاي شخصي و بيماريها و ...بصورت فردي رسيدگي كرد و آنها را مورد توجه و درمان قرار داد.

🔅۱۵- افراد معتاد معمولأ فقير هستند:

♦️تحقيقات نشان داده است كه اعتياد در سه قشر فقير، متوسط و پولدار مساوي است. بر اساس همين تحقيقات كارتن خواب هاي كشور حدودأ ٤٠ درصد كل افراد مبتلا به اعتياد را تشكيل مي دهند و مابقي اين افراد در منازل و يا مراكز خصوصي زندگي يا نگه داري ميشوند و اين مورد نشان ميدهد كه تعداد افراد مبتلا به اعتياد با وضع اقتصادي مناسب و عالي، بسيار زياد است و چون اين افراد به دليل جايگاه اجتماعي بالا و برخورداري از شرايط مالي مناسب ديرتر براي درمان اقدام مي كنند، معمولأ اعتياد مخرب تري را تجربه مي كنند.

🔅١٦- قليان و سيگار ربطي به اعتياد ندارند:

♦️براساس تحقيقات انجام شده مشخص است كه حدود ٩٠ درصد افراد مبتلا به اعتياد به مصرف روزانه سيگار اعتياد دارند و يا قبلأ داشتند. در حال حاضر مصرف قليان نيز بسيار رواج يافته است كه علاوه بر تاثيرات مخرب شديد بر جسم،بشدت اعتياد آور است.

🔅١٧- براي يافتن آرامش و در موارد خاص ميتوان مواد مصرف كرد:

♦️برخي از افراد بر اين باورند كه در مواجهه با مشكلات و موانع در زندگي از مصرف مواد ميتوانند به عنوان يك آرامبخش يا كنترل كننده استفاده كنند.در صورتيكه اين امر به تنهايي نشان دهنده ي ضعف و ناتواني در بيمار ميباشد و اينكه هر چه ، قدرت فرد در كنترل خود و شرايط كمتر باشد، احتمال ابتلا به اعتياد افزايش مييابد و در اين مواقع شكايت از دردها و مشكلات بيشتر به بهانه و توجيح شباهت دارد.

🔅١٨- مواد اختلالات جنسي را درمان ميكند:

♦️مواد با افزايش اوليه ي توجه و تمركز از اشتغال ذهني در هنگام رابطه جنسي جلوگيري ميكند و همين تمركز بر روي رابطه، كيفيت آنرا بالاتر ميبرد ولي بيمار پس از مدتي با عوارض جبران ناپذير اين تجربه، روبرو ميشود. در تحريك جنسي و عملكرد آن ، دچار مشكلات جدي و گاهي بازگشت ناپذیر میشود.

🔅١٩- مواد توان و انرژي را افزايش ميدهند:

♦️مواد محرك انرژي خود بيمار را كه قرار است طي روزهاي آينده مصرف كند پيش خور ميكند. بهمين دليل بيمار در ماههاي اوليه انرژي بسيار بالايي را تجربه ميكند، ولي بعد از مدتي افت انرژي و به واسطه آن افت عملكرد اتفاق مي افتد و بيماران معمولأ در اين شرايط اظهار ميدارند كه هيچ انرژي اي ندارند و مدام احساس خستگي ميكنند.

🔅٢٠-مواد محرك مانند شيشه ،چربي سوز هستند:

♦️ درهيچ تحقيق و آزمايشي قرص يا كپسول چربي سوزي تائيد نشده است، كسانيكه درحوزه ي تغذيه فعاليت ميكنند باواژه ي چربي سوز مشكل دارند. فرديكه شيشه و يا مواد محرك مصرف ميكند، بدليل اثرات اسيدي اين مواد در سيستم گوارش، دچار كاهش اشتها ميشود و همين مساله باعث كاهش وزن بيماران ميشود. همچنين متابوليسم بدن در اين افراد بالا ميرود و دماي بدن افزايش مي يابد، و اين نوع لاغري در اين افراد تنها مختص به بافت چربي و از بين رفتن آنها نميشود، معمولأ كليه ي بافت هاي بدن اين افراد تحليل ميرود.

🔅٢١- ديگران مسبب مبتلا شدن فرد معتاد هستند نه خود او:

♦️از جمله خصوصيات افراد مبتلا به اعتياد،برون فكني است. به اين معني كه گناهان خود را به رفتار و خواست ديگران نسبت دادن و ديگران را مسبب آنچه كه به سرشان آمده است ميدانند.

☑️ تا زمانيكه بيمار به دنبال دلاليل بيروني اعتياد خود ميباشد،احتمال درمان بسيار كاهش مي يابد.زيرا عوامل بيروني بصورت دائم در حال تغيير هستند و به كنترل درآوردن آنها نيز بسيارسخت است. 

🔅٢٢- درصورت عدم مصرف از هيچ چيزي لذت نميبرند:

♦️تجربه زندگي و شرايط لذت بخش و سالم يك هنر است و كساني كه مبتلا به اعتياد هستند اغلب اين توانايي را باور ندارند و براي كنترل و تغيير شرايط خود تلاش نميكنند.

🔅٢٣- همه مصرف كننده هستند:

♦️اكثر كسانيكه درگير بيماري اعتياد هستند براي كاهش حس گناه خود، بدنبال شريك ميگردند و سعي در محكوم كردن ديگران دارند، وي از اين سياه نمايي ها استفاده ميكند تا از گناه و جرم خود بكاهد.

🔅٢٤مصرف مواد باعث بالا رفتن اعتماد به نفس ميشود:

♦️احساس حقارت و خودكم بيني ها سبب ميشود تا بيمار جهت مقابله با آنچه كه هست و مورد پسند نيست مواد مصرف كند تا به اين تفكر دست يابد كه قدرت زيادي دارد ، با توجه به اين امر كه مواد اعتماد به نفس كاذب ايجاد ميكند و باعث ميشود ميل به مصرف بالا رود و در نتيجه بيمار بيشتر از پيش در بيماري فرو رود و درمان در اين شرايط سخت تر ميشود.

🔅٢٥- داروها اعتياد آور نيستند :

♦️ديفنوكسيلات (داروي اسهال) ، استامينوفن كدئين دار، ترامادول،ريتالين و ...از جمله داروهايي هستند كه بدون تجویز پزشک ،احتمال وابستگي به آنها بسيار بالاست، اكثر افراد بدليل اينكه اين داروها براي بيماري هاي جسمي تجويز ميشود و ساختاري شيميايي و كاربرد پزشكي دارند، فكر ميكنند مصرف آنها بي خطر است و فرد مصرف كننده را وابسته نميكنند. در صورتيكه ترك اين داروها به مراتب دشوارتر و خطرناك تر از ترك مواد است.

🔅٢٦- فقط يك بار امتحان ميكنم :

♦️اين باور غلط اولين جمله اي است كه اكثر بيماران مبتلا به اعتياد در ابتداي مصرف خود بيان كرده اند. اگر فردي مبتلا به بيماري ايدز باشد، آيا كسي وجود دارد كه رابطه ي ناايمني را با اين فرد تجربه كند؟ مسلمأ پاسخ اين سوال منفي است. افراد مصرف مواد را به اندازه ي بيماري ايدز خطرناك نميدانند ، به همين دليل ممكن است اين اتفاق را براي يك بار تجربه كنند و عواقب بعدي آنرا به جان بخرند.

🔅٢٧براي بهتر درس خواندن و كار كردن مواد مصرف ميكنم :

♦️اكثر بيماران براي يادگيري بهتر و يا اتمام پروژه هاي كاري و افزايش توانايي و تمركز از مواد استفاده ميكنند، اين اتفاق به اين دليل رخ ميدهد كه فرد با مصرف مواد همه ي توجه و توان روزهاي آينده خود را پيش خور ميكند چون بدن و مغز نيز احتياج به استراحت دارد ، در نتيجه پس از مدتي مغز به حالتي از استراحت اجباري وارد ميشود و درنتيجه تمركز و توانايي جسماني در فرد ،كاهش چشمگيري پيدا ميكند و همين امر باعث مصرف دوباره و دوباره ميشود، بيمار وارد سيكل معيوبي ميشود كه او را تبديل به يك بيمار مبتلا به اعتياد ميكند.

 

💬تالیف: تیم تحریریه پژوهشکده سلامت

 

 

 

 


١٢:٣٥ - دوشنبه ٣ مهر ١٣٩٦    /    شماره : ٤٦٢    /    تعداد نمایش : ٤٤٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: