صفحه اصلي درباره انجمن ارتباط با انجمن نقشه سایت عضویت در انجمن
صفحه اول
تماس با ما
RSS
چهارشنبه ٢٨ آذر ١٣٩٧  -  
 » 
منوی اصلی
تبلیغات

کانال تلگرام  انجمن پزشکان عمومی مشهد  کلیک کنید

 

 

 

عضویت در سایت و خبرنامه
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
اخبار > بحران اعتیاد در میان دختران


  چاپ        ارسال به دوست

اکرم لباف خانیکی:

بحران اعتیاد در میان دختران


پایین آمدن سن اعتیاد در کشور زنگ خطری برای شهروندان و بخصوص مسوولین کشور می باشد. مواد مخدر که در دهه های گذشته عمدتا در اختيار كساني قرار ميگرفت که يا از سر فقر به عنوان تفريحي ارزان قيمت يا مفري براي انزوا به آن پناه برده بودند و یا متمولینی که رفاه و آرامش را در مصرف آن قلمداد میکردند، اکنون به سرعت مسیر مدارس راهنمایی و دبیرستان را نشانه گرفته است. گرچه مسوولین آموزش و پرورش، در مواجهه با اين مشكل ريشه اي، کتمان فاجعه را آسانترین راه  برای رفع معضل می بینند اما آنچه  مصادیق و اخباربدان گواه می دهند گویای وقایع تلخی است كه ريشه آن در مصرف انواع مخدرات در سنین نوجوانی و جوانی است. در تحقیقات بعمل آمده در سالهای اخیر ضریب گرایش به اعتیاد  در میان نوجوانان مقاطع تحصیلی راهنمایی و دبیرستان بیش از سایر گروهها به دست آمده است. الگوپذیری و نقش گروه همسالان در اين برهه سني، چنانکه در طرز لباس پوشیدن و صحبت کردن و .‌‌‌..موثر است، بر استعمال این مواد نيز بی تاثیر نبوده است. در اين ميان و از آنجا که زنان در جامعه، نخستین قربانیان معضلات اينچنيني، خشونت ها و آسیب های اجتماعی هستند در مقوله اعتیاد نیز از قاعده مستثنی نبوده و در سالهای اخیر اخباری از ابتلای دختران و زنان به مواد افیونی که گاه به شکل سیگار، گاه به صورت قلیان و گاهی در ظواهری گوناگون دیده می شود، لزوم مبارزه و مقاومت در مقابل این عارضه را حیاتی می نماید. بر اساس پژوهشهای بعمل آمده حدود ده درصد معتادان را زنان تشکیل می دهند که عمدتا سن شروع استعمال خود را حدود ۱۵ سالگی عنوان کرده اند. با این تفاسیر به شكل مبرم لازم است جهت جلوگیری از عواقب این پدیده مخرب  و ضد اخلاقی که مدارس راهنمایی و دبیرستان دخترانه را در تیر رس خود قرار داده تمهیداتی فراهم شود . 
بعضی ازدختران براساس نظامهای اجتماعی حاکم با احساس نا امنی و عدم موفقیت در رقابتهای تحصیلی و شغلی و ناعادلانه دانستن حقوق و منافع اجتماعی خویش، محرومیت نسبی را از آن خود دانسته و با روابط نزدیک و صمیمی که با همسالان خود در مدرسه دارند ممکن است راه را برای افیونی شدن خویش هموار سازند. عدم رشد مناسب در مهارتهای زندگی و ورود ناگهانی به بزرگسالی نیز عوامل دیگری بر تشدید این خطر در میان دختران است. توجه به ظاهر و تناسب اندام و ایجاد تفریحاتی ناسالم که ناشی از عدم وجود امنيت، احترام و علاقه به بزرگسالان است در رواج استعمال مواد در بین دختران موثر است .
آنچه در  اصلاح این رفتار حایز اهمیت است عدم کتمان واقعیتها و مقابله با این ناهنجاری ها است. تفکر جمعی و تعامل  گروهی سازمان ها و نهادهايي چون آموزش و پرورش، بهزیستی، صداوسیما، شهرداري ها، نیروی انتظامی، بهداشت و درمان و.‌‌.. با اتكا بر نيروها و تخصص های مرتبط از جمله روانشناسان و مددکاران اجتماعی و جامعه شناسان و .... در مهار وسرکوب اعتیاد در بین دانش آموزان نقش مهمی خواهند داشت . تقویت حوزه هاي مورد علاقه دانش آموزان همچون ادبیات، هنر و ورزش و فراهم كردن اوقات فراغتي سالم و ايجاد نشاط، همچنين جلب مشاركت دانش آموزان در اداره برخي امور دانش آموزي در مدارس كه موجب رشد شخصيتي و ارتقاي روحیه ی نقادی و آزادی بیان بين دانش آموزان ميشود، و در كنار آن تصحیح بوروکراسی اداري در زمينه هاي مواجهه با چنين مسايلي از جمله اقدامات پیشگیرانه و موثر خواهدبود. اصلاح شدگان نیاز به خدمات معاضدت تحصیلی داشته و بهتراست تحت حمایت بیمه های tc قرار گیرند.
عدم توجه به این معضل اجتماعی پیامدهایی چون خودکشی، بروز بیماریهای پرخطر چون ایدز و هپاتیت، سرقت و فرارهای از منزل و نزاع های خیابانی، از هم پاشیدگی بنیان خانواده و ترک تحصیل و سقط جنین و تولد کودکان معلول و ...در بر خواهد داشت كه مواجهه با اين مشكلات براي همگان از جمله دولت و مسئولين بسيار پرهزينه تر بوده، جبران آن مستلزم مدت زماني بسيار طولاني مي باشد. توجه به اینکه نقش زنان در جامعه بسیار با اهمیت بوده و دختران ما مادران و زنان آینده اند، لزوم پیشگیری و درمان در این مبحث کاملا ضروری و غير قابل اغماض به نظر می رسد تا انجا كه سلامت نسل بعد در گرو اقدامات موثر فعلي خواهدبود.


٢٣:٣٩ - چهارشنبه ٢٤ آذر ١٣٩٥    /    شماره : ٤٢٢    /    تعداد نمایش : ٦١٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: