صفحه اصلي درباره انجمن ارتباط با انجمن نقشه سایت عضویت در انجمن
صفحه اول
تماس با ما
RSS
دوشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٧  -  
 » 
منوی اصلی
تبلیغات

کانال تلگرام  انجمن پزشکان عمومی مشهد  کلیک کنید

 

 

 

عضویت در سایت و خبرنامه
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
اخبار > رویکرد روان تنی در پزشکی امروز/دکتر ریحانه یکتا


  چاپ        ارسال به دوست

پزشکی روان تنی:

رویکرد روان تنی در پزشکی امروز/دکتر ریحانه یکتا

 

پزشکی روان تنی یا ذهن- بدن ،شاخه ای نوین از علم پزشکی است که بر ارتباط و تعامل بین ذهن و بدن و تاثیر آن بر کیفیت زندگی انسان ها متمرکز است. به عبارت دیگر این علم بر این باور است که  عوامل روانشناختی و رفتاری و اجتماعی نقش بسزایی در بروز بیماریهای جسمی  دارند.گاهی این عوامل هسته اصلی بیماری های جسمی می باشند مانند بیماریهای سوماتوفرم ؛در حالی که گاهی آنها تنها  نقش عمده ای در بروز بیماری دارند. مثلا، زمانی تصور می شد که عامل زخم معده استرس است؛در حالی که در طی تحقیقات مشخص شد که باکتری هلیکوباکتر پیلوری در هشتاد درصد موارد عامل زخم معده می باشد؛ولی باز هم چهار نفر از پنج نفری که  باکتری  در معده آنها ردیابی  شد،علایم بیماری را نشان ندادند.در نتیجه مشخص شد که عوامل روانشناختی می توانند  نقش قابل توجهی در بروز بیماری ایفا کنند.

در مجموع،طبق تحقیقات انجام شده استرس های روانی نقش عمده ای در بروز بسیاری از بیماریهای جسمی دارد.در واقع می توان گفت در درون بسیاری از بیماریهای به ظاهر  جسمی یک بخش ذهنی و روانی نهفته است که متاسفانه در پزشکی امروز توجه چندانی به آن نمیشود و نتیجه آن می تواند عدم بهبود بیماری یا بازگشت دوباره آن  باشد.امروزهسیستم سلامت بر این باور است که اینگونه بیماریها  در چند دهه اخیربه سرعت رو به رشد بوده و در حال حاضر به جرات می توان گفت که  فاکتور روان در شکل گیری و سیر و درمان تقریبا تمام بیماریهای جسمی  نقش بسزایی دارد.

بنابراین نمیتوان به طور واضح بیماریهای روان تنی را ازبیمارهای  جسمی صرف جدا نمود. چون حتی  آسیب ناشی از یک حادثه یا یک سرماخوردگی می تواند یک مساله روان تنی باشد؛ زیرا  بروز آن می تواند ناشی از یک واکنش هیجانی و حتی پاسخ به بیماری وابسته به پاسخ روان-ایمنی فرد  باشد. بنابراین به جای اینکه پزشکی روان تنی  در قالب زیر مجموعه رشته تخصصی روانپزشکیبرای درمان یک گروه خاص از بیماریها تعریف شود، بهتر است که از عنوان رویکرد روان تنی در حوزه پزشک خانواده و در کانون سلامت عمومی استفاده شود تا بیش از هفتاد درصد بیماران متعلق به این گروه که مراجعات مکرر داشته اند بین متخصصین مختلف سرگردان نشوند.

به بیانی  دیگر می توان گفت پزشکی روان تنی عمدتا رویکردی سیستم اندیش و سلامت محور و انسان گرا دارد. این علم نوین سعی دارد که دانش های پراکنده ما از ابعاد کالبد شناختی و روان شناختی و جامعه شناختی انسان راگرد هم  آورد و قلمرویی برای توسعه سلامت پایدار فراهم آورد . ذکر این نکته لازم است که برخلاف پزشکی کلاسیک امروز که عمیقا وابسته به فناوری پیشرفته مادیست،  پزشکی ذهن بدن به طور عمده متکی به توسعه آگاهی فرد و ارتباط بین درمانگر و بیمار است و در کنار درمان های کلاسیک و موضعی  پزشکی این علم  در قالب یک رویکرد کل نگرانه می تواند به تمامیت یک فرد بپردازد. تدبیرهای ذهن-بدن تدبیرهای ساختمند ذهنی هستند که اصولا فعالیت های ذهنی اولیه مانند ادراک را در جهت ارتقای سلامت به کار می برند.

 

در نهایت  هدف غایی این رویکرد، الحاق استراتژی های عملی  خود به درمان های رایج پزشکی  است؛ ولی هنوز پرسش های زیادی در تعیین حدود این رویکرد بالینی باقی است که امیدواریم  مطالعات بیشتر در این خصوص بتواند راه گشا باشد. امروزه با توجه به افزایش بیماریهای روان تنی و کاهش عملکرد مردم به خصوص قشر جوان که در جوامع مختلف مشاهده می شود، اهمیت این رویکرد در سیستم سلامت روز به روز در حال افزایش است.


دکتر ریحانه یکتا

عضو کارگروه پژوهش انجمن پزشکان عمومی مشهد

 


٠٠:٤٣ - سه شنبه ١٠ شهريور ١٣٩٤    /    شماره : ٢٦٣    /    تعداد نمایش : ١٥٨١


نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1394/06/17 13:45
0
0
با سلام وعرض ادب .من به دنبال یک روانپزشک قوی و توانمند در مشهد که بتونه به من کمک کنه و وقت جدا برای مشاوره دادن داشته باشه میگردم اگه امکانش هست معرفی بفرمایید ممنون .

آقای دکتر محمد رضا فیاضی استاد دانشگاه علوم پزشکی


نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: