صفحه اصلي درباره انجمن ارتباط با انجمن نقشه سایت عضویت در انجمن
صفحه اول
تماس با ما
RSS
سه شنبه ٣١ ارديبهشت ١٣٩٨  -  
 » 
منوی اصلی
تبلیغات

کانال تلگرام  انجمن پزشکان عمومی مشهد  کلیک کنید

 

 

 

عضویت در سایت و خبرنامه
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
اخبار > خدمات پزشکی ارزان،تضعیف جایگاه کادر بهداشت و درمان کشور


  چاپ        ارسال به دوست

دکتر مهدیار سعیدیان

خدمات پزشکی ارزان،تضعیف جایگاه کادر بهداشت و درمان کشور

نگاهی به پدیده  ارزان فروشی خدمات پزشکی

اشاره: پزشک عمومی است. هم کلاسی دوران دانشکده بودیم.تازه پس از چند سال کار در شهرهای دور افتاده توانسته بود پروانه کار در یکی از شهرهای بزرگ را بگیرد.با کلی وام و قرض و قوله در حاشیه شهر مطبی اجاره کند و به طبابت بپردازد.از همان دوران دانشجویی اهل پژوهش  بود و الان هم  پزشک با سوادی بود . چند ماه بعد از افتتاح مطبش به دیدنش رفتم .بسیار افسرده و دلمرده بود.می گفت:" امان از  این درمانگاههای دولتی و خیریه این اطراف !با ۴۰۰۰ تومان مریض ویزیت میکنند و در هر شیفت حدود ۲۰۰ مریض  با دو پزشک می بینند که در بسیاری موارد مشکلات بیماران missed می شود.ما هم ناچاریم نصف تعرفه مصوب از بیمار بگیریم تا در این رقابت بمانیم!

 

با پدیده ارزان فروشی خدمات پزشکی همگی همکاران آشنا هستند.

اما آنچه این مشکل را تشدید کرد بدون شک وزارت بهداشت و طرح تحول سلامتش بود.طرحی که پزشکان دولتی را با تاخیر پرداخت کارانه مستأصل کرده و از سوی دیگر  مطبهای خصوصی به ویژه مطبهای پزشکان عمومی را یک به یک به تعطیلی می کشاند.

چرا ارزان فروشی خدمات پزشکی تخلف است ؟

ممکن است عده ای بگویند که یک پزشک یا دندانپزشک یا داروساز "نیکوکار"  دوست دارد کار خیر کند و ویزیت کمتری از مریض بگیرد .مساله اینجاست که اولا اغلب این موارد تبلیغات و عوام فریبی است. ثانیا خدمات پزشکی استاندارد و با کیفیت دارای یک قیمت تمام شده است که اگر قرار باشد، تعرفه های مصوب که حداقل تعرفه  قابل قبول است و هرساله با اعتراض صنف پزشکی روبرو می شود، رعایت نشده و برای جذب بیمار درصدی هم تخفیف بخورد، بدون شک خدمات ارائه شده از کمیت و کیفیت لازم برخوردار نخواهد بود و در نهایت آنچه که تهدید خواهد شد، سلامت آحاد مردم خواهد بود. در واقع طبق قانون  همانگونه که گرانفروشی تخلف  است ، ارزان فروشی نیز تخلف به حساب می آید!

"محاسبه قیمت کمتر و یا خودداری از دریافت تعرفه بر اساس مواد 6 ، 10 و 14شرح وظایف و تخلفات صنفی حرفه ای آیین نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه ای شاغلین حرفه های پزشکی فاقد وجاهت قانونی بوده و مجازات دارد ."

شرح مجازات ها نیز  به صورت محرومیت دائم و موقت از اشتغال متخلف ، و توبیخ و درج در پرونده بیان شده است .

پدیده دیگری که این روزها بسیار شایع شده شبکه های فروش خدمات پزشکی اینترنتی به ویژه در حوزه پوست و زیبایی هستند.از جمله مشهورترین این سایتها می‌توان به "نت برگ" ،" تخفیفان  و " الیتان" اشاره کرد که علنا با کاهش کف تعرفه ها و شکستن قیمت پزشکان را استثمار میکنند.بسیاری از پزشکان تازه کار و کلینیکهای پوست هم ناچار تن به این بازار رقابت کاذب میدهند.با وجودی که سازمان نظام پزشکی مدتها پیگیر شکایت از این شرکتها به ویژه "نت برگ" به عنوان یکی از دلایل اصلی ارزان فروشی خدمات پزشکی بوده اما ظاهرا این مجموعه پشتوانه و "حامیان قوی" دارد.

از سوی دیگر مدتی است که در شهرهای بزرگ شرکتی تحت عنوان "آوای سلامت صبا" کارتهای خدمات درمان صادر میکند!  فعالیت این شرکت به این شکل است که با پزشکان و کلینیک ها   قراردادی منعقد می کنند که در ازای معرفی آنها به بیماران، پزشکان به بیمارانی که از طرف آنها با داشتن" کارت سلامت"  مراجعه می کنند، تخفیف چند درصدی می دهند. از سوی دیگر با گروههای مختلف کارمندان و کارگران و سازمان ها تماس می گیرند و با تبلیغ پزشکان به اصطلاح عضو طرحشان در ازای دادن کارت سلامت مبلغی سالانه از آنها دریافت می کنند. در واقع مبلغی را در ازای یک کارت از افراد می گیرند، بدون اینکه کمترین خدمتی برای مردم ارائه دهند، برخی پزشکان هم متأسفانه برای جذب مریض با ارائه تخفیف به بیماران دارای کارت سلامت ارزان فروشی می کنند . البته درست است که کار این شرکت "جرم "محسوب نمی شود ولی در واقع رفتاری مخالف شأن پزشکی صورت می گیرد . در این بین تنها این موسسه  مبالغ هنگفتی سالانه به جیب مبارک می زند

البته قطعا با توسعه کار این موسسات هر روز پزشکان بیشتری مجبور  به پیوستن به این دور باطل می گردند تا از قافله عقب نمانند!

از آنجا که عملکرد این شرکتها به‌ عنوان دلال  و واسطه گر در هیچ جای قانون پیش بینی نشده است، در نهایت  به شخصیت حرفه ای پزشکان و  نظام سلامت آسیب می رسد

 

به هر حال با تمام این تفاصیل به نظر می رسد راه مقابله با ارزان فروشی در حوزه دارو و درمان در درجه اول برخورد قاطع سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت با ارزان فروشی و پیگیری قضایی شرکتهای تخفیفی و دلال و از سوی دیگر "اتحاد پزشکان و تحریم این مراکز" البته با حمایت همه جانبه مسوولان وزارتخانه و نظام پزشکی  است


٠٨:٥٥ - شنبه ١٨ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ٤٨٩    /    تعداد نمایش : ٤٧٣


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: