صفحه اصلي درباره انجمن ارتباط با انجمن نقشه سایت عضویت در انجمن
صفحه اول
تماس با ما
RSS
دوشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٧  -  
 » 
منوی اصلی
تبلیغات

کانال تلگرام  انجمن پزشکان عمومی مشهد  کلیک کنید

 

 

 

عضویت در سایت و خبرنامه
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
اخبار > مهم‌ترین اولویت‌های وزارت بهداشت برای تداوم طرح تحول سلامت


  چاپ        ارسال به دوست

سخنگوی وزارت بهداشت:

مهم‌ترین اولویت‌های وزارت بهداشت برای تداوم طرح تحول سلامت

سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص مهم‌ترین گام طرح تحول سلامت در آینده گفت: بر اساس بند اول اولویت های اجرایی که از سوی وزیر بهداشت به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد، ارتقا و نهادینه سازی طرح تحول سلامت با استفاده از منابع پایدار پیش بینی پذیر و قابل دسترس در چارچوب برنامه ششم توسعه، برنامه اصلی وزارت بهداشت برای تداوم طرح تحول سلامت خواهد بود.

دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری در مورد اولویت های عمومی و خصوصی رئیس جمهور برای تمام وزارتخانه ها و وزارت بهداشت افزود: ارتقای سلامت، بهبود شرایط دسترسی به امکانات و شایسته سالاری به عنوان تنها معیار برگزیدن همکاران که در جریان آن سه معاونت اصلی وزارت بهداشت به افراد غیر پزشک واگذار شد تا از تجارب مدیریتی افراد غیر پزشک در حوزه پزشکی نیز استفاده شود، از مهم ترین برنامه ها در این دوره خواهد بود.

وی ادامه دادبحث دیگر ملاک قرار دادن منشور حقوق شهروندی بخصوص حقوق عمومی است. در حوزه سلامت هیچ خدمتی نباید ارائه شود مگر این که فقیران و کسانی که هیچ پناهی جز دولت و دستگاه های دولتی و خیریه ندارند نیز از آن بهره مند شوند و از این رو خدمات رسانی به این قشر از افراد اولویت اصلی ماست.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به این که محیط زیست نیز از مسائل مورد توجه رئیس جمهور بوده و به نوعی به حوزه سلامت مرتبط نیز هست، اظهار کرد: بسیار متاسفیم که آلودگی ها، محیط زیست تعداد قابل توجهی از استان ها را تحت تاثیر خود قرار داده است. با وجود این که کیفیت بنزین ارتقا پیدا کرده است، اما هیچ سوختی در دنیا نیست که آسیب رسانی جزیی به سلامت مردم  نداشته باشد. مصرف سوخت در کشور در حال بالا رفتن است و باید آن را به گونه ای مدیریت کرد.

قائم مقام وزارت بهداشت با بیان این که برای بهینه سازی شرایط محیط زیست باید اقداماتی انجام داد، بیان کرد: گسترش حمل و نقل عمومی، افزایش قیمت سوخت، گسترش فرهنگ پیاده وری و دوچرخه سواری و همچنین جلوگیری از توسعه شهرها، مسائلی است که به بهتر شدن شرایط نابسامان محیط زیست کمک شایانی می کند. 

حریرچی خاطرنشان کرد: برای اولین بار در دولت یازدهم در حوزه بهداشت و پیشگیری موفق شدیم از خدمات بخش خصوصی با قیمت مناسب در حوزه پیشگیری و بهداشت استفاده کنیم.

وی عنوان کرد: بحث پرونده الکترونیک موضوع دیگری است که تداوم ادامه خواهد یافت و برای عملیاتی کردن آن نیز، روال بر این خواهد بود که خدمت درمانی ارائه نشود، مگر این که فرد پرونده الکترونیک داشته باشد. 

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که به کارگیری جوانان و زنان در سطوح مختلف مدیریتی از دیگر برنامه های وزارت بهداشت است، اظهار کرد: در همین راستا مدتی پیش دکتر چنگیز به سمت سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزیده شد.

قائم مقام وزارت بهداشت با بیان این که حوزه بهداشت و پیشگیری با قوت بیشتری پیگیری خواهد شد، در مورد نظام ارجاع گفت: بند بعدی که به آن خواهیم پرداخت، نظام ارجاع است و بر این اساس از مردم درخواست می کنیم آماده باشند تا خدمات درمانی را بر اساس سطح بندی و ابتدا با مراجعه به پزشک خانواده دریافت کنند که پروژه ای برد برد است و نیاز به صبوری دارد.

حریرچی اقدام دیگر را مدیریت مالی بخش درمان از طریق واحد های درمانی و مطابق با استطاعت مالی مردم برشمرد و خاطرنشان کرد: در همین راستا باید از بالا رفتن هزینه های درمانی مردم جلوگیری کرده و از بخش خصوصی، خرید خدمت کنیم؛ در عین حال هزینه خدمات درمانی را برای افرادی که استطاعت کمتری دارند، طوری که با پرداخت چند ده هزار تومان دچار هزینه های کمر شکن می شوند، رایگان کنیم.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به این که اولویت بعدی بازطراحی ساختار حکمرانی بخش بهداشت و درمان یا همان تولیت و پس از آن ارتقای صنایع دارویی است، افزود: صنایع دارویی در سال های اخیر موفقیت های چشمیگیری به دست آورده است و تا چند دهه پیش درصد کمی از داروهای مورد نیاز خود را می توانستیم تامین کنیم. هم اکنون ۱۲۰ میلیارد دلار صادرات دارو داریم و واردات دارو در حدود یک میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است که قدم بسیار مهمی در این زمینه برداشته ایم که در این راستا داروهای تولیدی باید در سطح تراز جهانی باشند.

قائم مقام وزرات بهداشت تاکید کرد:بحث دیگری که باید به آن توجه داشت، توسعه گردشگری سلامت  و احداث بیمارستان برای جذب توریست است و از این طریق منابع قابل توجهی هم برای کشور و هم حوزه سلامت به همراه خواهد داشت، اما تاکید می کنیم که اولویت اول ما ابتدا سلامت مردم و خدمات رسانی به آن ها و سپس ارائه خدمات به توریست های خارجی است

وی با بیان این که ایران دارای پایین ترین قیمت دخانیات در میان ۱۸۰ کشور جهان است، تصریح کرد راه اصلی مقابله با مصرف مواد دخانی، تعین مالیات برخرده فروشی است که همین مساله می تواند ۱۱ هزار میلیارد تومان به منابع اضافه کند که هم باعث کاهش مصرف سیگار می شود و هم منابعی را به بخش سلامت تزریق می کند.

سلامت آنلاین

 


١٢:٤٤ - سه شنبه ١١ مهر ١٣٩٦    /    شماره : ٤٦٦    /    تعداد نمایش : ٢٧٥


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: